MIT: Kennisvouchers
Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO)
Wat is de MIT: Kennisvouchers?
MIT: Kennisvouchers is een subsidieregeling waarmee mkb'ers een deel van de rekening van een kennisinstelling kunnen betalen voor het beantwoorden van een kennisvraag over de vernieuwing van producten, productieprocessen of diensten. De voucher werkt als een waardebon: u dient deze in bij de kennisinstelling die uw vraag beantwoordt, en die instelling verzilvert de voucher achteraf bij RVO. Er zijn kleine en grote vouchers, elk met een eigen maximale waarde en een eigen maximaal aandeel in de rekening.
Wie komt in aanmerking voor de MIT: Kennisvouchers?
De MIT-Kennisvouchers zijn bedoeld voor mkb'ers met een kennisvraag over de vernieuwing van hun producten, productieprocessen of diensten. De regeling stelt geen specifieke rechtsvorm als eis; wel moet u als mkb'er een kennisinstelling inschakelen om uw kennisvraag te laten beantwoorden.
U kunt ook samen met andere mkb'ers een aanvraag doen: maximaal 3 ondernemers kunnen elk een kleine kennisvoucher aanvragen bij dezelfde kennisinstelling, als ze een gelijke of soortgelijke kennisvraag hebben.
Waarvoor krijg je subsidie?
De kennisvoucher is bedoeld om de rekening van een kennisinstelling te betalen die uw kennisvraag over de vernieuwing van producten, productieprocessen of diensten beantwoordt. Welke instellingen als kennisinstelling gelden, staat in de definitie van de MIT-regeling: het gaat onder meer om instellingen voor hoger onderwijs, academische ziekenhuizen, Nyenrode Business Universiteit, en (deels) door de overheid of een EU-lidstaat gefinancierde onderzoeksorganisaties zonder winstoogmerk die gericht zijn op het uitbreiden van wetenschappelijke of technische kennis.
De vergoeding is gekoppeld aan het type voucher:
- Kleine voucher (ook als bundel): u betaalt hiermee maximaal 70% van de rekening van de kennisinstelling.
- Grote voucher: u betaalt hiermee maximaal 40% van de rekening van de kennisinstelling.
Na ontvangst van de voucher moet u binnen 4 maanden een ondertekende opdracht of offerte van de kennisinstelling indienen; deze termijn kan niet verlengd worden. Na afronding van het project draagt u de voucher over aan de kennisinstelling, die de voucher vervolgens bij RVO verzilvert.
Hoeveel subsidie krijg je?
Er zijn twee soorten vouchers, elk met een vaste waarde: - Kleine voucher: maximaal € 5.250, waarmee u maximaal 70% van de rekening van de kennisinstelling betaalt. - Bundel van 3 kleine vouchers (bij eenzelfde of soortgelijke kennisvraag, maximaal 3 ondernemers): maximaal € 15.750 in totaal. - Grote voucher: maximaal € 9.000, waarmee u maximaal 40% van de rekening van de kennisinstelling betaalt.
Grote vouchers kunt u niet stapelen. Er geldt een landelijk budget voor de regeling; alleen landelijk budget is beschikbaar, geen regionaal budget.
Rondes en deadlines
| Ronde | Opent | Sluit | Budget | Verdeling |
|---|---|---|---|---|
| 2024 | 9 apr 2024 | 29 okt 2024 | € 2 mln | - |
| Openstelling | - | 29 okt 2024 | - | - |
Wat zijn de voorwaarden van de MIT: Kennisvouchers?
- U bent mkb'er en heeft een kennisvraag over de vernieuwing van producten, productieprocessen of diensten.
- Een kennisinstelling (zoals gedefinieerd in de MIT-regeling) beantwoordt deze kennisvraag.
- Bij een bundel van kleine vouchers: maximaal 3 ondernemers met eenzelfde of soortgelijke kennisvraag, ingediend bij één kennisinstelling.
- Grote vouchers zijn niet te combineren (niet te stapelen).
- Na ontvangst van de voucher dient u binnen 4 maanden een ondertekende opdracht of offerte van de kennisinstelling in; deze termijn is niet te verlengen.
- Voor Kennisvouchers geldt alléén het landelijke RVO-loket; regionale loketten zijn hier niet van toepassing.
- Op de regeling zijn de subsidiespelregels van toepassing, bijvoorbeeld als u voor het project ook andere subsidiebronnen gebruikt.
Hoe vraag je de MIT: Kennisvouchers aan?
U dient de aanvraag voor een kennisvoucher zelf in bij het landelijke RVO-loket; voor Kennisvouchers is geen regionaal loket beschikbaar.
Na de verlening van de voucher volgen deze stappen:
- Offerte indienen: binnen 4 maanden na ontvangst van de voucher dient u digitaal een ondertekende opdracht of offerte van de kennisinstelling in. U logt hiervoor in met eHerkenning 2+.
- Kennisvoucher overdragen: na afronding van het kennisoverdrachtproject draagt u de voucher over aan de kennisinstelling, ook via eHerkenning 2+. Draagt u als intermediair de voucher over namens een ondernemer, dan laat u de ondernemer de Verklaring overdracht MIT Kennisvoucher invullen en ondertekenen, en stuurt u die als bijlage mee.
- Kennisvoucher verzilveren: de kennisinstelling verzilvert de voucher bij RVO via Mijn RVO, na ontvangst van de overdracht.
Wijzigingen aan de voucher (bijvoorbeeld de einddatum) geeft u zelf door via uw zaak bij RVO, met eHerkenning 2+.
Wat gebeurt er na je aanvraag?
RVO beoordeelt de aanvraag en beslist binnen 8 weken. Daarna gelden de volgende verplichtingen en termijnen:
- U dient binnen 4 maanden na ontvangst van de voucher een ondertekende opdracht of offerte van de kennisinstelling in; deze termijn kan niet worden verlengd. RVO streeft ernaar deze offerte binnen 8 weken te beoordelen.
- Na afronding van het project draagt u de voucher over aan de kennisinstelling.
- De kennisinstelling moet de voucher binnen 12 maanden na verstrekking verzilveren. Gebeurt dat te laat, dan vervalt de voucher en wordt het bedrag niet uitbetaald. Deze termijn van 12 maanden kan eenmaal met 6 maanden worden verlengd.
- RVO controleert verzilveringsaanvragen steekproefsgewijs; valt uw aanvraag in de steekproef, dan moet u extra informatie aanleveren. Op de verzilveringsaanvraag ontvangt u binnen 8 weken een beslissing.
- Wilt u iets wijzigen aan de voucher, dan geeft u dat door via uw zaak bij RVO; u ontvangt binnen 8 weken een beslissing over de wijziging. Een gewijzigde einddatum wordt direct doorgevoerd, zonder apart bericht hierover.
Welke documenten heb je nodig?
Het loket publiceert 1 document bij deze regeling: formats, verklaringen en de regelingtekst zelf. Je kunt ze hier rechtstreeks downloaden.
- MIT Kennisvoucher overdrachtsformulier PDF document | 212.51 KBDownloadPDF · 1 paginaAanbevolen
Dit is de verklaring die de ondernemer ondertekent om te bevestigen dat de kennisvraag naar tevredenheid is beantwoord, nodig als bijlage wanneer een intermediair de kennisvoucher namens de ondernemer overdraagt aan de kennisinstelling.
Vraag het dossier
Stel een vraag over MIT: Kennisvouchers. Het antwoord komt uitsluitend uit de documenten van het loket zelf, met de vindplaats erbij. Staat het er niet in, dan zegt de chat dat.
Waar komt deze informatie vandaan?
- MIT: Kennisvouchersrvo.nl · gecontroleerd 24 aug 2026
Deze pagina is samengesteld uit de officiële publicaties van Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO); controleer de definitieve voorwaarden altijd bij het loket zelf.